Odposlech se koupí za pár korun, 2.2.2005, David Hluštík, PRÁVO

V souvislosti s návrhem na zpřísnění trestů za nelegální odposlechy navrhuje ministr vnitra František Bublan zpřísnit také podmínky prodeje příslušných zařízení.


"To by ale musel rovnou zakázat i prodej mnoha součástek v prodejnách elektro. Sestavit z nich obyčejnou štěnici trvá několik minut a náklady činí pár desítek korun," tvrdí Tomáš Havelka ze serveru www.odposlechy.cz. "Pan ministr by musel zakázat prodej kuchyňských nožů, protože s nimi může někdo zabít tchyni," nadsazuje Havelka. Díly, ze kterých lze sestavit odposlouchávací zařízení, jsou totiž také volně prodejné. Slušné zařízení lze pořídit maximálně za čtyři sta korun. Prodej součástek řeší pouze Obchodní zákoník.


Statut odposlouchávacího zařízení navíc splňuje například bezdrátový mikrofon. "To se můžeme vrátit před rok 1989, kdy se jejich prodej pečlivě evidoval," myslí si další odborník na odposlechy, který si nepřál být jmenován. Zákazu by pak měl podléhat i prodej tranzistorů, které jsou součástí štěnic.


Nejrozšířenější jsou rádiové prostředky. Štěnice velikosti nehtu stojí 200 Kč. "Člověk přijde do kanceláře, věcičku přilípne pod stůl, odejde a venku si odposlech naladí na FM frekvenci na rádiu," řekl odborník. Vše tedy závisí na legislativě. V současné době není problém jakékoliv odposlouchávací zařízení, i velkosti tužky, sehnat i prostřednictvím internetu. V Česku se odhalování odposlechů věnuje několik firem. Devadesát procent z nich pak veřejně prodej štěnic nabízí. Jde například o stavebnice, které, jelikož nejsou homologované, porušují maximálně telekomunikační zákon. Firmu ale zatím nelze vinit z prodeje. Trestné je pak až zneužití zařízení.


Obecně platí, že čím dražší je informace, kterou chce člověk získat, tím víc se do odposlechu investuje. Pak zařízení stojí zhruba dvacet tisíc korun. Nízkofrekvenční zařízení může stát i několik miliónů korun.


Zdrojem zpráv je PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 - 2005
zpět

odposlechy.cz